MEDYA İLİŞKİLERİ EĞİTİMİ

MEDYA İLİŞKİLERİ EĞİTİMİ

Medya İlişkileri Eğitimi genellikle kriz yönetimi olarak görülür. Ne zaman bir kriz kapıya dayansa, kurum ya da bireyler kurtarıcı olarak Medya İlişkileri Eğitimi’ne sarılır. Oysa, medya ile ilişkiler bir kurumun, “sürekli” yürütmek zorunda olduğu reaktif değil “proaktif” bir faaliyettir.

MEDYA İLİŞKİLERİ EĞİTİMİ NEDEN GEREKLİ?
Aslında bu sorunun yanıtını siz de verebilirsiniz. Şu soruların yanıtlarını verebiliyor musunuz: Ansızın ya da ardı ardına gelen sorulara yanıt verebiliyor musunuz?
Krizde ne yapacağınızı biliyor musunuz?
İletişimden beklentilerinizi alt alta yazabiliyor musunuz?
İstemediğiniz bir imajdan kurtulmak ya da istediğiniz bir imaja bürünmek için ne yapmalısınız? Sesinizi, nereye, nasıl hangi sıklık ve tonda duyuracağınızı planlayabiliyor musunuz?

MEDYA İLİŞKİLERİ EĞİTİMİ’Nİ KİMLER ALMALI?
Kurum sözcüleri, halkla iletişim kuran kurum yönetici ve temsilcileri, kriz anında sorulara muhatap olabilecek departman yetkilileri, birebir iletişim ve pazarlama çalışmaları yapanlar, sosyal mecrada aktif olanlar…

Eğitim aslında kişiye özel bir danışmanlık olarak kabul edilmeli. Tam günlük; süresi ayarlanabilen, kuruma/kişiye özel kurgulanan geniş kapsamlı, simülasyon destekli programlar olduğu gibi, yarım ya da birkaç gün üst üste süren ya da duruma göre uzun dönemli ve aralıklarla süren özel modüllerden de oluşabilir…

KAMERA KARŞISINDA EĞİTİM MÜMKÜN MÜ?
Evet! Önceden hazırlanmış kurumsal hikayelere/varsayımlara uygun hazırlanan sorular, profesyonel bir iletişimci/gazeteci olan eğitmenimiz tarafından size yöneltilirken, kameraya alınır. Kendinizi izleyebilir profesyonel geri bildirim alabilirsiniz.

 

İÇERİK ANALİZİ

İletişimin temel unsuru bilgidir. Bilgi, doğru derlenir, zamanında üretilir, doğru hedef kitleye ulaşır, algı kontrolü yapılır, zincir öğrenmeye ve düzeltmeye açık olursa, iletişime dönüştürülebilir.

İletişim en zor ölçümlenen faaliyetlerden biridir. Ama imkansız değildir, içerik ölçümlenebilir. Ölçemediğiniz içerikle iletişim kurgulayamazsınız. Kampanya içerikleri, hizmet ve ürüne dair her türlü içerik, anlık ve dönemsellik içerikleri, sponsorluk içerikleri, kurumsal içerikler, kurum içi içerikler, krize dair içerikler, finansal ve yatırımcı ilişkileri içerikleri… Hepsi ve her şey ölçülebilir.

Ölçümlemek, kurum ya da birey olarak nerede durduğunuzu gösterir. “İçerik analizi”yle satır arasını yorumlar, iletişimde fark yaratabilirsiniz. İçerik analizi, kısa-orta-uzun dönem iletişim stratejisi kurgulamak için önemlidir. İçerik ölçümlemesi kimin işine yarar diye soracak olursanız; Tepe Yönetim – Kurumsal İletişim – Reklam ve Halkla İlişkiler – Yatırımcı ilişkileri – PR ajansları – Sosyal Medya Ajansları – Medya Planlama ve Satın Alma Ajansları.

 

İÇERİK ÖLÇMENİN FAYDALARI NEDİR?

Kurumu temsil eden içeriğin kalite düzeyini anlar, içerik ile hedef kitlenizin doğru bir şekilde buluşmasını sağlarsınız.

Sürdürülebilir iletişim stratejisi geliştirme olanağı sağlarsınız.

Rakiplerinizle karşılaştırma yapabilirsiniz.

İçeriğinizi ölçmek itibar yönetimi ve kurum içi dengeleri yönetmekte de avantaj sağlar.